Kendin Yap

Profesyonel Balon Zinciri Nasıl yapılır?

Aklınızdaki soruları biliyoruz; çünkü her gün cevaplıyoruz 🙂 Hatta şuan aklınızda olmayan ama aşama aşama yanıt aramak isteyeceğiniz muhtemel soruları da tahmin edebiliyoruz. Web sitemizde belirttiğimiz gibi alıntı fotoğraf kullanmıyoruz. Ürünleri sizlere en doğru şekilde sunabilmek için yaptığımız hazırlıklarla daha da deneyim kazandık ve neyi nasıl yapabileceğinizle alakalı detayları paylaşmaya hazırız!

Balon zincirleri evde yapacağınız kutlamalara farklı bir hava getireceği gibi dış mekan süslemeleri için de oldukça uygundur. Balon zincirleri, doğru yapılmış olması koşuluyla herhangi bir kutlama türü için gereken harici dekor miktarını gerçekten azaltmaktadır. Evde balon zinciri yapmak zor gibi görünse de aslında oldukça basittir. Bu içerikte kendin yap balon zinciri ile ilgili tüm detayları öğrenmiş olacaksınız.

Hangi Sorulara Cevap Bulacaksınız?

 • Balon zinciri nasıl yapılır?
 • Balonları nasıl montajlayabilirim?
 • Balon zincir aparatı nasıl kullanılır?
 • Balon zinciri duvara nasıl sabitlenir?
 • Çift taraflı balon bandı nasıl kullanılır?
 • Aparatsız balon zinciri nasıl hazırlanır?
 • Balon zincirini yapabilir miyim? Zor mu?
 • Balon nasıl bağlanır?

Balon zinciri nasıl yapılır? Bu gördüğüm balon zincirini yapabilir miyim gibi sorular eminiz ki bir çoğunuzun aklından geçiyor. Cevabını hem içerik hem de video olarak bu yazıda bulabileceksiniz ve eminiz keyif alarak yapabileceksiniz! Acele etmeyin, en az balon zinciri yapımı kadar önemli birkaç detay var. Balon zinciri hazırlanışı ile ilgili bilgilendirmeden önce, planlama kısmı ile alakalı aktarmak istediklerimiz var.

İlk Aşama Planlama

Doğum günü başta olmak üzere birçok organizasyonda sıkça kullanılan balonlar, her dönem değişen ve kendini yenileyen süsleme modelleriyle karşımıza çıkıyor. Balonların diğer parti malzemeleriyle birlikte kullanılmasıyla göz alıcı tasarımlar elde edilebiliyor.

Parti hazırlığı için öncelikle planlamanın doğru yapılması gerekir. Zaman planlaması bunlardan birisi. Trendler çabuk değişebilir, çok beğenmiş olduğunuz bir ürünü çok önceden sipariş etmeyin. Tam tersi organizasyona kısa süre kala aceleyle sipariş oluşturmayın. Erken aldığınızda fikriniz değişebilir, geç aldığınızda gerçekten kullanmak isteyeceğiniz ürünleri gözden kaçırabilirsiniz.

Doğru ürün birleştirmeleri! Zaman planlaması yaptınız, sıradaki aşama ürün planlaması. Ne kadar kaliteli, çeşitli ürünler kullanılsa da doğru şekilde hazırlanmayan balon süslemesi hayal kırıklığına uğratabilir. Yine aynı şekilde ödediğiniz tutarın fazla olması, ürün çeşitliliğinin fazla olması, çok güzel bir organizasyon yapılabileceği anlamı taşımıyor. Önemli olan doğru ürünleri birleştirmek. Envanterimizdeki her ürünü kit olarak sunmamız olanaklı değil; bu sebeple bütüncül tasarımlar hazırlamak için balon dışındaki kategorilere de mutlaka göz atarak neyi nasıl kullanabileceğinize dair fikir edinin.

Profesyonel destek! Kendi partinizi yapmanız için zaman ayırmanız zor ise ve profesyonel olsun isterseniz çok başarılı işler yapan organizasyon firmaları var. Destek almayı düşünebilirsiniz. Çeşitli arka plan, çiçek, aydınlatma ve birçok dekor ürünle partinizi daha da güzelleştirebilirler.

Balon Zincirini Hareketlendir!

Baskılı balon zincir

Belirli bir konsept dahilinde süsleme yapacaksanız eğer örneğin; safari temalı doğum günü partisi, dekorasyonunuza uygun renk ve desen seçenekleri ile bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Herhangi bir parti teması kullanmadığınız süslemelerde ise tamamen yaratıcılığınızı kullanarak renk ve dekorasyon uyumu yakalayabilirsiniz. Balon zincirleri aynı zamanda fotoğraf çekimleri için kullanacağınız harika bir arka fon yaratmanızda yardımcı olacaktır. Balon süslemelerine serpiştirilen salaş safari desenlerini deneyin ve zinciri hareketlendirin!

Balon Zinciri Yapımı

Balon Zincir Aparatı Kullanımı

Ortalama 5 metreden oluşan, lateks balonlara hazırlanan bir balon zinciri, iç ve dış mekan kullanımı için yeterlidir. Kullanılan renk sayısı tarzınıza ve isteklerinize bağlıdır. Balon zinciri yapmanın birkaç yolu vardır. Balon zincir aparatı, balon zinciri oluşturmanın en kolay yollarından birisidir. Evde kendi partinizi gerçekleştirmenize olanak tanır. Eşit miktarda şişireceğiniz tek boy balonları zincir aparatına takarak balon zincirini hazırlayabilirsiniz.

Balon zinciri yapma aparatı plastik malzemeden üretilir. Üzerinde 100-110 delik bulunur. Sadece 12″ balonlar için kullanılabilir. Farklı büyüklükteki balonların kullanımı için uygun değildir. Balonların eşit büyüklükte şişirilmesi önemlidir. Düğümlenen balonlar aparat üzerindeki deliklere boşluk bırakılmadan yerleştirilir. 5″, 18″ ve 24″ büyüklüğündeki balonlar balon zincirine sonradan monte edilmelidir.

Balon zinciri yapmak için sunulan balon zincir aparatı çok satılan, balon süslemesini kolaylaştıran bizim de kitlere dahil ettiğimiz ürünlerden. Kolaylaştırıcı bir üründür; ancak görünen her profesyonel süslemeyi yapmanızı sağlayacak bir ürün olmadığını da belirtmemiz gerekir.

Zincir Balon İçin Kaç Balon Gereklidir? 

Burada balonların büyüklük değeri göz önüne alınmalıdır. Süslemelerde en çok kullanılan boyut 12″ olandır. Şişme değeri 30 cm olsa da balon zinciri için 20-25 cm baz alınmalıdır. 4’lü blog oluşturulması gerektiğinden 1 metrede 16-20 adet 12″ balon kullanılır diyebiliriz.

Biraz yorulmaya hazır olun! Dört renkten ve iki balon boyutundan oluşan bir balon zinciri için ortalama 200 adet balon şişirmeniz gerekecek. Eğer organizasyon firması değilseniz, tek bir etkinlik için elektrikli şişirici almanız makul olmayabilir; ancak evde balon zinciri yapımı için mutlaka el pompası kullanmanız gerekiyor.

*** Sosis balon olarak bilinen model balonlar nefesle şişmez. Ayrıca gramajı 0,8-1,00 gr aralığından fazla olan 5″ mini balonları nefesle zorlayarak şişirmek tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Alacağınız Ürün Gerçekten Gördüğünüz Ürün mü? 

Öncelikle satış platformlarında satışa sunulan bazı balon zincir kitlerinin içeriklerinde bir takım hatalı bilgilendirmeler mevcut. Mesela 5″, 12″, 18″ ve 24″ boyutların kullanıldığı alıntı bir görsel satışa sunularak ” tek boy balon gönderilir, balonları küçüklü büyüklü şişirerek aynısını yapabilirsiniz” şeklinde açıklamaların yapıldığı içerikler var. Bu maalesef olanaklı değildir. Her balonun minimum ve maksimum şişme değeri vardır ve benzer uygulama için asgari 4 farklı boyutla çalışma yapılması gerekir. Tek boyutla da elbette süsleme yapılır ama çıkacak iş görseldekine pek benzemez 🙂 İçeriklerimize dikkat ediyoruz, alıntı görsel kullanmıyoruz, ne hazırladıysak onu gönderiyoruz ve aşağıdaki gibi ürün detay grafikleriyle tek tek belirtiyoruz.

Balon Zinciri Nasıl Yapılır (Videolu Anlatım)

Stüdyomuzda Zinciri balon yapım videosu hazırladık. Satışa sunduğumuz balon kitlerini bu şekilde oluşturarak fotoğraflıyoruz. Video alt metinlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Balon zincir kitleri sayfasını incelemeyi unutmayın. Faydalı olması dileğiyle.

Video Alt Metinleri

 • Balonları şişirme makinesi ya da el pompası yardımıyla şişirin.
 • Balonları tek tek bağlamayın; rafya, ip, misina vs ürünler kullanmayın.
 • Şişirilen balonları birbirine bağlayarak ikili bloklar oluşturun.
 • Balonlar eşit büyüklükte olmak zorunda değil. Balonları çok gergin şişirmeyin.
 • Hazırladığınız ikili blokları birleştirerek dörtlü blok haline getirin.
 • Bazı balonlar armut şişebilir, bu durumda indirip tekrar şişirebilir ya da boğaz kısmından bastırabilirsiniz.
 • 5" mini balonlar için de aynı işlemleri tekrarlayın. 4'lü blok haline getirin. 4'lü blokları boğazlarından birbirine bağlayın.
 • Yapmak istediğiniz salkım uzunluğa göre blokları birleştirmeye devam edin. Birbirine bağlama işlemini sadece 5" balonlarda yapabilirsiniz.
 • Zincirde baskılı balon kullanılacaksa daha estetik görünüm için küçük şişirin.
 • Zincirde baskılı balon kullanılacaksa daha estetik görünüm için küçük şişirin.
 • Model balonlar montajı kolaylaştırır. Blokları birleştirmek ve sabitlemek için kullanılır.
 • 12" 4'lü blokları model balon yardımıyla birleştirerek tek blok haline getirin.
 • Tek blok haline getirilen balonları istediğiniz renk sıralamasına göre birleştirin.
 • Tek bir çiviye bağlanmış montaj balonu zinciri sabitlemek için yeterlidir. Çivi imkanı yoksa, daha sonra üzerine saat, tablo vs asabileceğiniz duvar askısı, kroşe gibi ürünler kullanabilirsiniz.
 • Duvara sabitleme işleminde çift taraflı bant kullanılırsa, zincire ilave balonları bağlarken balon iskeleti bozulabilir ve tekrar tekrar yapıştırmanız gerekebilir.
 • Çift taraflı bantlar, duvar boyasına zarar verebilir. Bu yöntemi tercih ederseniz duvardan yavaşça çıkartın.
 • Sadece bir çivi ve çiviye bağlanmış model balonu, iskeleti ayakta tutmaya yeter. Balon montajının sorunsuz tamamlanması için en kritik detaydır.
 • Mükemmel bir balon zinciri oluşturmak bu kadar!

Balon Duvara Nasıl Sabitlenir?

Balon zincirinin iskeletinin sağlam durması ve üzerinde rahat çalışma yapılabilmesi için balonu sabitlemek çok önemlidir. Çift taraflı sticker ile duvara sabitleme yaptığınızda balon iskeletini dilediğiniz gibi şekillendiremezsiniz ve üzerine montaj yapmakta zorlanırsınız. Balon sürekli düşebilir ve size çalışma kolaylığı tanımaz. Duvarda 1 adet çengelin olması balonu tutturmak için yeterlidir. Bu çivi, vida ya da yapışkanlı askı olabilir. Balon süslemesi için duvara işlem yapacaksanız, sonrasında kapatmak için tablo, saat gibi ürünleri asabileceğiniz bir konumda olmasını tavsiye ederiz. Hiçbir şeye zarar vermeden yapabileceğiniz en pratik yöntem ise koli bandı ve montaj balonu kullanarak balon zincirini duvara sabitlemektir. Uygulama videosu:

Zincir Balon İç Mekanda Ne Kadar Dayanır?

Videodaki detaylara dikkat edilerek yapılan balon zincirinin iç mekanda haftalarca dayandığını sizler de gözlemleyeceksiniz. Fotoğraf çekimleri sırasında alanımız tıklım tıklım dolana kadar devam etmekte ve yer açmak için patlatarak yeni çalışmalara geçmekteyiz. Lateks balon grubunda kalisan marka ürünler kullanıyoruz. Videoda balon iskeleti üzerine yapılan ilavelerde yapıştırıcı kullanmıyoruz. Her balon grubunu model balonu ile bağlayarak montajlıyoruz. İp, misina vs gibi balonu keserek patlatabilecek ürünler kullanmıyoruz. Böylelikle balona zarar verecek herhangi bir etmen olmuyor. Balonlar da olması gereken seviyede şişirilmiş ise herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Mevsime Göre Renk Seçimi

Mirror balonlar kış ürünüdür. Soğuk mevsimde ayna efektini uzun süre kaybetmez. Yaz aylarında ise saatler içinde efektini kaybetmeye başlar. Bu dikkate alınmalıdır. Yaz partileri için pastel, retro ya da makaron balon gruplarını tercih etmelisiniz.

Balon Zinciri Modelleri

Doğum günü malzemeleri arasında olmazsa olmazlardan balonlar kit halinde partince’de. Balon zincir kitleriyle evde doğum günü balon süslemeleri yapılabilir. Balon zincirini, doğum günü süsleri ile tamamlayabilir ve muhteşem tasarımlar hazırlayabilirsiniz. Balon zincir setlerinde kullanılan tüm ürünler ürün detaylarında aktarılmıştır. Balon zinciri nasıl yapılır, balon zinciri nasıl sabitlenir, duvara nasıl takılır, aparatsız balon zinciri nasıl yapılır gibi tüm soruların cevabını ise videomuzda bulabilirsiniz.

Balon zincir modellerinden beğendiğinizi sepete ekleyerek satın alabilirsiniz. Kullanılan renkler ve adetler hakkında bilgi edinip ayrı ayrı satın alarak da kendi parti setinizi oluşturabilirsiniz. Farklı büyüklüklerde hazırladığımız balon setlerinin fiyatı kullanılan ürünlere göre değişmektedir. Buradan hazır setlere ulaşabilirsiniz: balon zincir seti