Kendin Yap

Double Stuff Nedir? Nasıl Yapılır?

Double stuff, iki farklı renkteki balonu iç içe geçirerek kullanılması yöntemidir. Balon süslemelerinde farklı renk ve ton üretmek amaçlı kullanılır. İç içe kullanılan balonların yerleri değiştirildiğinde yine farklı bir renk çıktığı dikkate alındığında, bu teknikte yüzlerce farklı ton elde etmek mümkün olabilmektedir.

Renklerin uyumlu ya da alakalı olması önemli değildir. Birbirine çok uzak iki rengin kullanılmasıyla da çok farklı renkler elde edilebilir. Genel kural koyu rengin içte, açık rengin dışta olmasıdır. Double stuff uygulaması balon süslemelerinde olmazsa olmazlardan değildir, tamamen kişilerin tercihine göre kullanılabilecek bir tekniktir.

Çoğunluğu instagram, pinterest gibi platformlardan alınan görsellerle “Bu balon zincirinde hangi renkler kullanılmıştır?” şeklinde firmamıza sıkça sorular gelmektedir. Bize ait olmayan görsellerde sadece envanterimizdeki en yakın renkleri belirterek yönlendirme yapabiliyoruz.

Elbette her üreticinin pantoneleri bire bir aynı olmayabilir. Örneğin mint yeşili x firma için ve y firma için aynı isimde olsa da renk değerleri farklı olabilir. Renk değeri kaynaklı farklılıklarda yakın renklere yönlendirmek mümkün olabilmekte iken, eğer balon süslemesinde ikili uygulama yapıldı ise bunu yorumlamak pek olası değil.

Biraz Deneme Yapalım

Model olarak 2 renk seçtik: beyaz ve sütlü kahve. Her ikisini ayrı, beyaz dışta sütlü kahve içte olacak şekilde örnekledik. İkili balonun tersini kullanmadık çünkü koyu renk dışta olduğunda çok radikal bir değişiklik olmaz. İç içe geçirilen balonlarla ikisinin arasında bir renk elde edildi. Balon zinciri için ara renk ihtiyacı olduğunda bu yöntemle elde edilebilir.

Diyelim beyaz’dan kahveye giden bir tonda balon zinciri hazırlanmak istiyoruz. Paleti gözden geçirdiğimizde sırasıyla beyaz, sütlü kahve, karamel ve çikolata kahve ilk akla gelen dizilim. Ama biz farklılık yaratmak istiyoruz. Tam o aşamada double stuff uygulaması işimize yarayabilir. Bu teknikle istenen renkler yumuşatılabilir, sertleştirilebilir ya da araya ilave renk eklenerek görünüm zenginleştirilebilir.

Bir örnekleme daha yaparak yazımızı sonlandıralım. Bu defa makaron ve pastel renk gruplarından iki renk seçtik: makaron sarı ve pastel koyu pembe. Ortaya çıkan renk koyu somon ya da açık çöl kumu olarak yorumlanabilir.

Partince envanterinde 80’e yakın renk bulunmaktadır. İhtiyacınız olan tüm renkleri lateks balonlar sayfasından inceleyebilirsiniz.